Korábban szóba került valamelyik poszt alatt, hogy a tyúkoknak milyen gyógynövények adhatók. Ott került szóba a kakukkfű is. Miután én régóta készítek kakukkfű szirupot, igaz nem a tyúkoknak, hanem a gyerekeknek, gondoltam leírom, hogyan készül.
Mostanában ismét nagy divatja van a gyógynövényeknek, ezen divat kiszolgálására több könyvecske is megtalálható a boltok polcain. Én csak a kíváncsiság miatt megvettem párat. Mit mondjak? Nem ajánlom senkinek... némelyikben akkora baromságokat lehet olvasni, hogy csak remélem, hogy az olvasója nem próbálja ki az ott ajánlottakat. Nem mindegy, miből, honnan tájékozódunk! Először is ajánlanék egy szerintem normális gyógynövényes könyvet, ha valakit kicsit mélyebben érdekel a téma: Rápóti - Romváry: Gyógyító növények című munkáját.
A könyv nemcsak a hobby gyűjtőknek, de a gyógynövénytermesztőknek is hasznos tanácsokkal szolgál, számos gyógyteakeverék receptjét közli a magyar, román, csehszlovák, lengyel és német hivatalos vényminták (Fo-No azaz Formulae Normales) gyűjteményéből.
Mit kell tudnunk a kakukkfűről?
A kakukkfű az ajakosvirágúak családjába tartozó, jellemző kellemes illatú és aromás, kámforos ízű, szárazabb füves helyeken élő félcserje. Több változatban fordul elő, gyógynövénynek mindegyikük felhasználható.
A vadkakukkfű ( Thymus serpyllum L.)
Szára 10-30cm magas, kúszó, vagy felemelkedő, felül lágy, alul elfásodó. levelei keresztben átellenesek, 0,5-2cm hosszúak, hosszúkásan tojásdadok, egyes fajtaváltozatoknál keskenyszálasak, vagy lapát alakúak. Virágzatuk fejecske, vagy szaggatott füzér. Virágaik kicsinyek, bíborvörösek, rózsaszínűek, olykor fehérek. Május-júniusban nyílnak, néha augusztus-szeptemberben is virágoznak.
Virágos, leveles hajtásaikat kell gyűjteni az alsó, elfásodott szárrészek nélkül. Beszáradási arányuk kb. 3:1. A drog (Serpylli herba) 0,1-0,5%timoltartalmú illóolajat, cseranyagot, keserűanyagot és sókat tartalmaz. Teáját szélbántalmak, étvágytalanság, köhögés és görcsök ellen használják, háztartási, likőr- és élelmiszeripari fűszer is.
Én eddig bárhol laktam, jártam az országban, mindenhol megtaláltam. Sok helyen hatalmas párnákban borítja a réteket, szinte kaszálni lehet. Csak egyszer kell észrevenni...
A kerti kakukkfű ( Thymys vulgaris L. )
A Földközi-tenger mellékéről származó, a vad kakkfüveknél illatosabb, aromásabb, ezt termesztjük. Hajtásai erőteljesebbek, akár 40 cm hosszúak is lehetnek, elágazóak. A drog (Tymi vulgaris herba) 1-2% timoltartalmú illóolajat, cseranyagot, keserűanyagot, szaponint és gyantát tartalmaz. Hatásában a vadkakukkfű drogját felülmúlja.
A kerti kakukkfű illóolaja 20-50% timolt (kakukkfűkámfor), karvakrolt, 15% p-cimolt, kevés pinent és mentént, 15% borneolt, 15% linaloolt és cineolt tartalmaz.
Az illóolaj epehajtó, bélféregűző, bőrvörösítő kenőcsökbe és bedörzsölőkbe, viszketést csillapító kenőcsökbe, szájvizekbe, fűszerekhez, a parfümériában, szappanokhoz, likőrökhöz kerül felhasználásra.
A timol fertőtlenítőszer, bélféregűző hatású. Alkalmazzák szájvizekhez, fogpépekhez, hajvizekhez, kenőcsökhöz.
A barna kanalas köptetőnek is ( Elixirum thymi compositum ) ez az alapanyaga.
Ph. Hg. VII. szerint (1000 g-ra):
Tinctura aromatica (aromás tinktúra) |
1 g |
Tinctura aurantii pro sirupo (szirupkészítéshez való narancs-tinktúra) |
60 g |
Tinctura thymi (kakukkfű-tinktúra) |
300 g |
Natrium bromatum solutum 33,3% (nátrium-bromid 33,3%-os oldata) |
45 g |
Sirupis simplex | 594 g |
1000 g |
No és akkor lássuk, nálunk hogyan készül a kakukkfű szirup!
Az első (nagyon egyszerű) változat:
Kakukkfű cukorral lerakva
Szedj annyi kakukkfüvet, amennyit csak tudsz! Tedd egy lábosba és öntsd fel vízzel, épp hogy ellepje. Ez után végy egy nagy üveget. Tégy az aljára kakukkfüvet (amit a vízből kiszedtél, nem kell lecsepegtetni, pont azért volt a vízben, hogy azt a keveset, ami rajta marad, az üvegbe magával vigye), aztán szórd meg bőven cukorral. Ezután ismét egy réteg nedves kakukkfű, majd ismét cukor következik. Ne sajnáljuk róla a cukrot! A tetején kakukkfű legyen. Ha ezzel elkészültünk, zárjuk le az üveg tetejét és tegyük ki legalább hat hétre a napra. Ez után fogyasztható, kis üvegekbe elraktározható. Lustábbak bátran hagyhatják tovább állni az üvegben, úgy is eláll....:)
Kakukkfű cukorka
5 evőkanál (szárított) kakukkfüvet leforrázok 3dl vízzel, állni hagyom pár órát. Ezután a leszűrt tömény teát 1kg cukorral sűrűre főzöm, majd formába, vagy márványlapra öntöm, ahol ha kihűl, feldarabolom.
Kakukkfű szirup
5 evőkanál kakukkfüvet leforrázok 0,5 liter vízzel, ha kihűlt, összefőzöm 1 kg. cukorral.
Jó főzőcskézést!