Nagy öröm a kiscsibe, erről volt már szó, áradoztunk, örömködtünk, de néha a jóból is megárt a sok, az is zavaró lehet, ha az összes potenciális tojásadó tyúkunk egyszerre, vagy majdnem egyszerre szeretne anya lenni.
Espelette kérdése adta az ötletet a poszthoz, mit tegyünk, ha nem szeretnénk, hogy a tyúkunk kotlani kezdjen, ami nem csak azt jelenti, hogy legalább 21 napig a tojásokon ül, hanem azt is, hogy a kiscsibék kikelése után még pár hétig biztosan nem örvendeztet minket meg tojással.
A kotlás "beindulásáért" a prolaktin hormon a felelős. Valamilyen idegélettani inger hatására az agyalapi mirigy elülső lebenyében megindul a prolaktin hormon termelődése. A kezdetben csak kisebb mennyiségben termelődő prolaktin visszahat a köztiagyra és ezt a folyamatosan érkező ingerekre érzékenyebbé teszi. A köztiagy és az agyalapi mirigy egymásra hatásának eredményeként olyan mennyiségű prolaktin termelődik, hogy néhány nap leforgása alatt teljesen elnyomja a tojástermelést serkentő gonadotrop hormonokat. Ezzel együtt az állat viselkedése is megváltozik. A prolaktin hatására a petetüszők beszüntetik működésüket, sőt, visszafejlődnek az elmélyült kotlás alatt. A tyúk általában 40 napig kotlik. A legfontosabb, hogy ha meg szeretnénk akadályozni a tyúk kotlását, a legjobb eredményt akkor érhetjük el, amikor a kotlás még nem mélyült. Ez mit is jelent? Azt a pár napot, amikor látjuk, hogy a tyúk már "ücsörög", de még nem vette fel teljesen a mozdulatlan test, merev nézés pozíciót, amikor ha elhessentenéd, akkor se mozdul egy szemernyit sem, max. rádmordul a maga módján.
Azt olvastam a leszoktatásnak biztos módszere nincs, de lássuk mi az, amit semmiképp se tegyünk!
Nem szabad a tyúkot dobálni, hideg vízbe dugni, vagy fához kikötni!
Mi az ami használhat?
Vannak, akik fiatal kakasokkal zárják össze a kotlót, azok hajkurásszák szegényt, így nem tud békésen elülni.
Olvastam még arról, hogy a kotlósnak naponta 2-3 alkalommal fél szem lázcsillapítót ( Kalmopyrin, Aszpirin ) adnak, hogy csökkenjen a "kotlási láza".
Talán a legbiztosabb megoldásnak a leszoktató ketrec tűnik.
Ez egy 1-2 négyzetméter alapterületű, kb. 30-40cm-es lábakon álló ketrec (szerintem mindegy mekkora, csak ne a földön legyen), a magassága 50-60cm. A ketrec aljába ülőlécet teszünk, ez alá pedig sűrű sodronyfonatot, csirkehálót. A ketrecben a tyúk kénytelen a léceken ülni, így a levegő állandóan hűti a hasát, emiatt a kotlással rövid időn belül felhagynak.
Étel, ital legyen számukra folyamatosan elérhető, a kotlóst ilyenkor etessük fehérjében gazdag takarmánnyal.
Ha a kotlás már elmélyült, a kotlást ugyan abbahagyja a tyúk, de mivel a tojásképző szervek már beszüntették a működésüket, a tojásképzés nehezen indítható meg. Igaz hamarabb kezdenek újra tojni, mint ha hagynánk őket csibét költeni és nevelni.