Mit eszik a francia tyúk ?
Alapvetően ugyanazt, mint a magyar : szemestakarmányt és amit kapirgálás közben összegyűjt magának. Ehhez hozzájön még a konyhai zöldségpucolásból származó hulladék, ami eleve jó a tyúkoknak, ráadásul különféle rovarok számára is vonzó, ebből pedig megint csak a tyúkok profitálnak.
Hol vegyük a takarmányt?
Szemestakarmányt szinte bárhol lehet venni, legalábbis vidéken, például a hozzánk közeli kisváros kicsi szupermarketjében is. Természetesen nem nagy mennyiségben, maximum 5 kg-os zsákkal, és ennek megfelelően az ára sem a legkedvezőbb. Ráadásul a választék is kicsi és csak kész magkeverékeket árulnak.
Nagyobb városok hipermarketei általában külön takarmány-részleggel rendelkeznek, itt nagyobb kiszerelésben és olcsóbban lehet búzát, kukoricát, stb venni. Különféle tápokat és táplálékkiegészítőket is árulnak, ezenkívül itatókat és etetőket.
Mi (és ismerőseink döntő többsége) azonban inkább a gazdaboltokban vásárolunk, az ár/érték arány itt a legkedvezőbb. A gazdaboltokban 20-30-50 kg-os kiszerelésben lehet magvakat venni. Természetesen itt is vannak különféle kész magkeverékek és tápok, így a tyúkok életkorának és hasznosításának függvényében bárki megtalálja a kedvére való takarmányt.
Ezenkívül érdemes felkeresni a környékbeli gazdálkodókat, a termelők gyakran árulnak szemes kukoricát.
Mi 60% búzát és 40% durvára őrölt kukoricát adunk nekik. Időnként kapnak kész magkeveréket is, ami búzából, kukoricából, árpából és zabból áll. A szemestakarmány összetétele régiónként is változik : itt délnyugaton inkább kukorica (ebből termelnek sokat) alkotja, de például északnyugaton, Bretagne-ban, hajdinát is kapnak.
Egyéb
A tojásokhoz nélkülözhetetlen kálciumot elsősorban magával a tojáshéjjal pótoljuk, ezzel nem árulok el újdonságot. Ezenkívül adunk nekik apróra tört osztrigahéjat és kékkagyló-héjat, melyek a kalcium mellett sok más ásványi sót is tartalmaznak. A kálcium beépülését elősegítő vitaminok (főleg D és A) pótlására sokan heti egyszer csukamájolajat kevernek a takarmányba, de ha a tyúkok napközben kint vannak, elegendő zöld növényhez és napfényhez jutnak, nincs rá igazán szükség.
A tyúkok táplálkozásában az állati fehérjék is fontosak, ezt az igényüket elvileg kapirgálás közben a rovarok, csigák, giliszták könnyűszerrel fedezik. Azonban, ha mi tenger gyümölcseit eszünk, az emberi fogyasztásra alkalmatlan rákfejeket, páncéldarabokat, lábakat mindig a tyúkoknak adjuk, odavannak az efféle csemegéért. A garnéla és tarisznyarák-darabokkal ráadásul nemcsak proteinekhez, de a tojássárgája szép színét eredményező karotinoidokhoz is hozzájutnak.
Képek forrása : http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Crevettes.jpg, http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mariscada.jpg
Körülnéztem francia internetes fórumokon is (főleg az előző posztban már ajánlottakon), hogy mit javasolnak, mit érdemes még a tyúkoknak adni.
Gyakran visszatérő téma az ivóvíz, ezzel kapcsolatban osztanék meg néhány érdekességet. Túl azon, hogy természetesen ügyelünk az ivóvíz tisztaságára, többen ajánlják, hogy keverjünk a vízbe kakukkfű- és fokhagymafőzetet. A kakukkfű fertőtlenít, megelőzi a légzőszervi és bélrendszeri fertőzések kialakulását, a fokhagyma pedig kiváló a bélférgesség megelőzésére.
Egy népi bölcsesség szerint télen bort kell az ivóvizükbe keverni, mert melegen tartja őket és tovább fognak tojni (franciául itt olvasható: http://www.gallinette.net/forum/showthread.php?t=9757 ). A fórumozók közül többen kipróbálták, szerintük tényleg működik, hát, nem tudom, lehet, hogy jövő télen mi is megpróbáljuk…
Espelette