A lustaságom is oka lehet annak, hogy ennyire kedvelem a tyúkszaporítás és nevelés természethez leginkább közelálló módját. Ugyanakkor kezdtem kicsit megunni, hogy van egyszerre 4-5 kotlósom és mindegyik 2-3, jobb esetben 8-10 csirkével szédeleg. Azért ez így nem túl hatékony.
Az ember hiába olvassa a könyveket, az azokban rejlő tudás, ha nem szájbarágós, bizony sokszor csak akkor jön elő, ha az ember a gyakorlatban is tapasztal. Újra Báldy könyvét olvasgattam és amit korábban felesleges tevékenységnek gondoltam, az most, így utólag értelmet nyert. Azt írta, hogy a kotlós alól szedjük ki a frissen kelt csibéket, majd amikor az összes kikelt, osszuk szét őket a kotlósok alatt.
Azért ennyire nem voltam tervszerű, de alkalmaztam. Rájöttem ugyanis, hogy a kotlós, hiába van még kelő csibe a tojásban, nem fog rajta ülni, ha a legidősebb csibék elérték a 2-3 napos kort. Akkor ugyanis, ha tovább ücsörög, a már kikelt, élő csibéi életét kockáztatja, ha nem viszi őket enni, inni. Most mondhatjátok, hogy de hát a csibék 21 napra kelnek... Én is így tudtam, de akár hiszitek, akár nem, hiába tettem a tyúkok alá úgy tojást, hogy az teljesen friss volt, tehát 2 nap tojástermését pakoltam alá, nálunk még olyan soha nem volt, hogy a csibék egyszerre keltek volna. Volt amelyik előtte, volt amelyik utána, akár öt nap különbség is volt az első és az utolsó között. Már ha kikelt az utolsó, mert sokszor egyszerűen kidobtam a ki nem kelt tojásokat.
Idén egyszerre három tyúkom ült el, az egyik egy kis fekete krédli, eddig sosem sikerült neki egy költés sem, mindig valami baleset lett a vége. Nem is tettem alá semmit, csak ült a naponta alátojt tojásokon. Az egyik kotlósom alatt volt 21 tojás, a másik alatt 19. Kettő csibe kikelt jó idővel azelőtt, ahogy kellett volna (lehet ez a két tojás talán öregebb volt, nem tudom). Éjszaka betettem őket a kis fekete alá, frissen kelve. A kis krédli nagyon megörült nekik, vígan vezetgette őket.
A másik két tyúkot egyszerre ültettem el. Vagyis kotlani akartak már jó ideje, de egyszerre pakoltam alájuk tojásokat. Megjött a front, az esős idő és mint nálunk embereknél, tömegével pattogtak a tojások a két kotlós alatt. Vártam még két napot, addigra a 40 csibéből kikelt 25. Ezeket este bepakoltam az egyik kotlós alá, a ki nem kelt tojásokat megvizsgáltam a vizes módszerrel. A maradék 15-ből 5 nem tűnt életképesnek, ezeket megjelöltem, majd az összes tojást beraktam a másik kotlós alá. Négy nap eltelt, mire kikeltek, az öt kétséges tojásból egy kikelt, a többit felbontottam, azok üresek voltak, így lett a másik kotlósom alatt 11 csibe. Ismét este láttam munkához, a 25 csibét vezetgető kotlós alól az éj leple alatt kiszedtem 4 csibét, akik sokkal kisebbek voltak a többinél és átpakoltam őket az utoljára keltek közé. Követhető?:) Így vezetgetett végül a két kotlósom 21 illetve 15 csibét.
Az egyik kotlós a 15 csirkével (ott vannak, csak nem látszanak, jó kis fotó...)
A kis japán párosom ismét együtt költött, idén már másodszor, és neveli a csibéit. Egy helyre tojnak és utána együtt járnak és nevelnek! Ha valami veszélyt éreznek, összebújnak, ha még nagyobbat, akkor az egyik védi a csibéket, míg a másik támad. Ez igen ritka! Amikor ismét előtörtek a helyükről, most 17 csibével, akkor a fészekben találtam még 2 ki nem kelt tojást. Ezeket megfogtam és betettem abba a fészekbe a bálák közé, ahová az összes tyúk jár tojni, tehát egész nap ült rajtuk valaki. Ezek is kikeltek! Amikor megtaláltam őket, pár nap múlva, éjjel betettem a többiek közé.
Miután folyamatosan védekeznek csak 3 csibével sikerült lencsevégre kapnom őket.
A történet azért annyira nem tökéletes, legalább 10 csibét felfalt a kutya. De nem az ő hibája. Nem tudom mi viszi rá a kotlóst, hogy a megkötött kutya orra előtt, tőle fél méterre etesse a csibéket. Azóta megnőttek, tehát ennyi volt a veszteség... egyenlőre.
Meséljetek! Nálatok hogy működnek a kotlósok?