Kedves Róza, kedves Tyúkok!
A Tyúkudvar-blog rendszeres olvasójaként kaptunk kedvet a tyúktartásra. Ugyan három futókacsánk (Rizling, Carmella és Klementina) tavasz kezdetétől a mostani kánikuláig napi rendszerességgel két-három tojást produkált és kiváló munkaerőként csigátlanítja-bogártalanítja a kertet reggeltől estig, a jövő évi veteményes kapirgálós földmunkáit nem várhatjuk el tőlük.
Ezért egy régóta használaton kívüli zöld kerti budi, három tucat használt raklap és néhány maradék szelemen faanyagából tyúkólat építettünk. Pár kiló csavar, hat lapcsukló, négy lukas L-lemez, két lakat és két négyzetméternyi víztiszta légkamrás polikarbonát-lap - ezeket kellett megvásárolni hozzá. 2x1 négyzetméter belterületű, egy méter magas, az alja alulról rácshálóval védett (egyértelmű jelekből ítélve nyest van a környéken), szellős, napfénytetős. A padló deszkái szellősen vannak elhelyezve, így sarabolóval a megszáradt tixart könnyedén az ól alatti szénára lehet húzni.
Öt brahman-tanyasi F1 és egy kettőshasznú tyúkot vettünk, nagyon rendes állatok, napi hármat tojnak. Ősz vége felé búcsúzunk tőlük (az ól nem téliesített bár téliesíthető lenne), tavasszal új csapatot vásárlunk. Kacsaól is hasonló csak kisebb és zsindelytetős, (maradék) padlólap borítású az alja, szalmaalommal. Két kutya vigyáz a birtokra és a tollasjószágokra, ezért meglehetősen jelzésértékű csak a kerítés.
Szeretném benevezni ezt az ólt az "év tyúkóla" játékba - remélem hasznos ötletet tud meríteni ezekből az ólakból más Tyúkudvar-olvasó is: elektromos kézifűrész, akkus csavarbehajtó és flex smirglikoronggal kell csak az összeszereléshez. Örülök hogy rászántuk magunkat, másoknak is ajánljuk a tyúktartást szeretettel!
Üdvözlettel,
Balázs