Már akkor felötlött bennem, amikor a múltkoriban arról esett szó, hogy nézzünk utána a helyi állattartási rendeletnek, mielőtt nagy álmokba kezdnénk a tyúkudvart illetően, illetve mostanában az egyik hozzászólás kapcsán ( valaki említette, hogy náluk 2 azaz két darab tyúk tartható) újra felmerült bennem a kérdés: MIÉRT?
Vajon mitől zavaróbb mondjuk egy kis udvarban 4 - 5 tyúk, mint 1 - 2 kutya, vagy macska?Amikor ezeket a kis hobbi ólacskákat nézegettem, megpróbáltam végiggondolni, mi lehet a különbség a tyúk, a kutya, vagy a macska között, ez utóbbiakról tudjuk, hogy szinte bárhol tarthatók...
Gondoljuk csak végig. Tegyük fel, tartanánk öt tyúkot, természetesen tojás céljából. Ez azt jelenti, hogy ha jól tartjuk a tyúkjainkat, éves átlagban számíthatunk napi 2,5 - 3 tojásra. Ez végül is elég szép mennyiség.
Mi az ami a kifogás alapja lehetne? Zaj, bűz, szennyező széklet.
Kezdjük a zajjal. Mondjuk a macskák alapállapotban csendesek, kivéve, amikor kitör rajtuk a vágy és mindent elkövetnek azért, hogy ellenkező nemű társaikkal közelebbi kapcsolatba kerülhessenek. Ugye mindenki riadt már föl az éjszaka közepén "csecsemősírásra". A kutyák pedig ugye természetes állapotukban ugatni szoktak. Ehhez képest mondjuk a tyúkok, ha nincs velük egy szerepét túljátszó lelkes kakas, akinek folyamatos ordíthatnékja van, kimondottan csendes állatok.
A bűz. Aki már ásott fel tavasszal homokozót és megcsapta a macskaürülék illata, az tudja, miről beszélek, a kandúrok illatanyaga szintén eléggé ütős tud lenni. A pár napig nem takarított kutyakennel mellett sem szívesen ücsörög az ember, falun meg talán sokak számára ismerős az első meleg tavaszi napokon a hó alól előbukkanó, éppen felengedett kutyakaka "illata". Ehhez képest a tyúkól még pár hét takarítatlanság után sem áraszt ilyen szagokat. 5 tyúk után pedig legalább olyan egyszerű összetakarítani a szart, mint a kutya, vagy a macska után.
Akkor most jöjjön a széklet. Az köztudott, hogy a kutya- és macskaszar "veszélyes" hulladék. Nem ajánlott vele trágyázni a répaágyást, mivel nem túl egészséges -bár a kutyák és cicák önkénteskedése e téren aligha elkerülhető. Nem komposztálható, mivel a benne található baktériumok és paraziták fertőzhetik az embert. A tyúk trágyája komposztálható, nem fertőz, szóval ha van komposztgödrünk, vagy valami vadító dizájnú komposztálónk, akkor nyugodtan beletehetjük, ősszel pedig beáshatjuk.
Természetesen az is fontos, hogy a tyúkok megtisztítják kertünket rengeteg kártevőtől, a gyerekeknek is jó szórakozás és tanulás, ha megismerkedik a tyúktartással. Kis korban pedig simán kézhez szoktatható a csirke is, minden esetre hamarabb meg lehet simogatni, mint egy zebrapintyet... nekem az is volt.
Ez a kis eszmefuttatás véletlenül sem a kutyák, macskák ellen íródott, ( nekem is van mindkettőből több is ) hanem inkább azt a kérdést próbálja feszegetni, hogy mondjuk egy városi kiskertben mitől üldözendőbb egy tyúk, mint egy macska, vagy egy kutya. Persze nem szeretném, ha ennek a felvetésnek az lenne az eredménye, hogy fújj, büdös kutyák, macskák, tiltsuk ki őket mindenhonnan. De értük elég sokan lobbiznak, én a tyúkokért fogok! Talán eljön az az idő, amikor a tyúktartásról nem feltétlenül fog mindenkinek egy több ezres, ammóniabűzös csirketelep az eszébe jutni...
Csak elgondoltam, mennyivel lenne zavaróbb egy pórázon sétáló tyúk a városban, mint egy kutya...