A most következő tyúkól építője Gábor, nem bízta a véletlenre, milyen is legyen az az ól. A tyúkól építését gondos tervezéssel kezdte, az alaprajzon, elöl-és oldalnézeteken kívül látványterveket is készített. Itt most egy olyan tervet láthattok, ami pontos és egyértelmű, méretekkel, anyagok megnevezésével. Biztos vagyok benne, hogy minden tyúkól építőnek nagy segítség lesz a munkája! Köszönjük!
Nagyobb képért katt a képre
Nagyobb képért katt a képre!
A gondos tervezés után elkezdődött a kivitelezés
Gábor
A képek nagyobb méretben itt nézhetők meg: http://indafoto.hu/tyukudvar/profi_tyukol_terv
A folytatás:
Gábor egy kis időtúllépéssel, miután a cikk megjelenése óta elkészült az ól, küldött még pár képet, illetve egy rövid leírást. Miután többen vicces szemmel tekintettek a tervekre, úgy gondoltam úgy igazságos, ha itt közzéteszem az ól gyakorlati megvalósulásáról készült képeket.
Már egy ideje voltak tyúkjaink. Ha a róka elvitt egyet mindig Vukra gondoltam. Ha a menyét rágcsálta meg valamelyiket, azt is még szomorúan, de elviseltük. Viszont amikor egy szomszédos kutyafalka harmadszor irtotta ki kompletten az összes állatkát, a maradványok szedegetése után már a szomorúságon túl azért erősebb dühöt is éreztem. Amikor azon kaptam magam, hogy egy baltával kopogtatok a kedves kutyatulajdonos kerítésén némi elbeszélgetést követelve, akkor kicsit megijedve önmagamtól gondolkodtam el egy biztonságos tyúkól építésén.
Általános hozzáállásom szerint vagy jót, vagy semmit sem csinálok. Ráadásul nem tudtam parancsolni a mérnöki vénámnak, úgyhogy hamar összeszedtem a profi csapatot. Ezért a mágikusan kreatív és aggasztóan jóképű tesómmal, jó barátokkal, ismerősökkel, vágtam bele egy olyan csirkeól építésébe, aminél a cél a funkcionalitáson túl az is volt, hogy sokaknak megmutassuk, a hátsókerti csirketartás menő
is lehet. Egy igényes tyúkudvar akár díszévé is válhat egy szépen rendben tartott kertnek. Remélem sok embernek sikerül majd kedvet csinálni, akik látnak egy ilyen megoldást. Nekünk az én és a barátaim egyesületben ennek a fajta környezettudatos és a fiatalok között is egyre népszerűbb életmódnak a terjesztése az egyik fő célunk. Mert csirkét tartani nem csak hasznos, hanem szexi is.
A kimaxolt tervekkel a skiccek nyomán az unokatesóm, A Fiúk Építészstúdiós Dani ajándékozott meg szülinapomra, baromfi szállásépület tervcímen. Ezen jót röhögtem. Az alapozásban kedvenc építész szomszédom, Jocó segített. Az ácsmunka a legaranyosabb rocker, Attila vezetésével készült. A behatolás mentes biztonságot pedig nem is garantálhatta más, mint Peti, a ketreckirály.
Pár szót írok a funkciókról is. A harminckét négyzetméteres tyúkudvar két részre oszlik. A nagyobb részben tíz tojó tyúk él egy kakas gondoskodásával, a kisebbikben laknak a pici csirkék. Csak hogy ne bántsák őket a nagyok. Az ő alvóhelyük hátul van. A központi középső ólban alszanak a tojó tyúkok, a kihúzható fiókból könnyedén vesszük ki a tojásokat, az egy méteres magasság miatt a dupla ajtón keresztül állva is nyugdíjas-barát módon takarítható az ól. Az építmény mögé az időzítős kapcsolós elektromos ajtón keresztül egész napra ki tudnak menni a csirkék kapirgálni hátra a gyümölcsösbe, az esti visszatérés után záródik a bejárat.
És akkor, amit utólag másképpen csinálnék. Az épület százötven cm magas oldala túl alacsony, mindig beverjük a fejünket. A tíz százalékos tető hajlásszög bár barátságos (harminc százalék az irányadó), kevés ahhoz, hogy ne csöpögjön be az eső, még dupla cserépátfedés mellett is. A szarufák nem estek egy síkba az alappal, ezért nehéz volt megoldani szépen a rácsozást.
De mindent egybevetve szerintem azért a célnak meg fog felelni, ha bárkinek kérdése lenne, örömmel segítek.
Pollák Gábor